Defne Yağı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Defne yağı nasıl yapılır, Defne yağı, çok zor olmayan ancak, açık alanda yapılması daha elverişli ve ekonomik olan bir yöntemle elde edilir. Sizlere defne yağı nasıl yapılır uygulamalı olarak anlatacağız. Ekonomik olması açısından, defne yağı yapacağımız kazanların çok geniş (50-80 litre arası) olması daha iyi olacaktır. Dışarıda yakacağımız odun ateşinin üzerinde, kazanları devrilmeyecek şekilde sağlamca yerleştireceğiz.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken, kazanların içerisine 25 litre su koyarak kaynatmaya başlayacağımızdır. Kaynayan suyun içerisine, ağaçlardan topladığımız 25-30 kg. Defne tohumu atılarak, 2-3 saat kaynatılmaya başlanacak. Kürekle sürekli karıştırılarak kaynatılacak. Daha sonra tohumları, kazanın üzerine koyacağımız yassı tahta üzerinde, ki düz olması şart, (Hafifçe, kürekle bastırarak tohumları ezmemiz yeterli olacaktır) ezerek dövüyoruz. Ezilen bu tohumların yağını bırakması daha kolaylaşacaktır. Sonra ikinci kaynatma evresine geçiyoruz. Tekrar aynı suyun içinde bulunan, ezilmiş dövülmüş defne tohumları dibe çökmeye başlıyor. Karıştırdıkça üzerinde de yağ tabakası oluşmaya başlıyor. Bu evrede de suyun üzerine biriken yağları kaselerle topluyoruz. İçerisindeki su bitene kadar (Üzerinde yağ toplanmayana kadar ya da su bitene kadar) kaynatmaya devam edilmelidir. Kaynarken üzerinden alabileceğimiz gibi, kaynatma işlemi bittikten ve kazanda soğuduktan sonra da kazanda kalan yağı toplayabiliriz.

Defne yağı nasıl yapılır öğrenildikten sonraki en önemli konulardan biri de bu yağın yemekler için kullanılamayacağıdır. Daha ziyade sabun yapımında, kas ağrılarında, romatizmal ağrılarda, bel ağrılarında ve bel fıtığı ağrılarında kullanabilirsiniz. Diğer yağlarda olduğu gibi çok koyu olmayan bu yağ, cam kavanozlarda uzun süre muhafaza edilebilir. Defne yağının kilogram fiyatı 20-30 tl. Arasındadır ve daha ziyade, defne sabunu yapımı için kullanılır. Defne sabununun faydalı olabilmesi için, soğuk sabun yapımı yöntemi uygulanmalıdır. Bu şeklide defnenin kokusu, sabunda daha belirgin şekilde duyulur. Zeytinyağı, defne yağı, kostik ve suyun bileşiminden oluşan sabun, cilt sağlığı ve kas ağrılarını için iyileştirici özelliğe sahiptir.

Defne Yağı Nasıl Yapılır Yorumları

soru

Hakan

28 Nisan 2024 Pazar

Defne yağı nasıl 20-30 tl olur ? Bir yanlışınız var her halde. Heryerde 100 tl ve üzerinde..

Cevap yaz
cevap

Admin

28 Nisan 2024 Pazar

Hakan Bey, fiyatlar satıcıya ve ürün kalitesine göre farklılık gösterebilir. 20-30 TL'ye satılan defne yağı daha küçük boyutlarda veya farklı markalarda olabilir. Fakat, genel olarak heryerde 100 TL ve üzerinde olması normaldir. Bu nedenle, aldığınız yerin ve ürünün içeriğini dikkatlice kontrol etmenizi öneririm.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6