Kekik Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kekik Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı, bitkinin yapraklarının damıtma yöntemiyle elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Aroma terapide, yemeklerde ve üretilen kokularda sıkça kullanılır. Antibakteriye, antispazmodik özelliğe sahiptir. Vücutta birçok şikâyete karşı iyi gelir. Kekik özellikle et yemeklerinde sıkça kullanılan baharatların başında gelir. Bitki olarak yine pek çok tedavi alanında başvurulan bitkilerin başında yer alır. Kekik yağını şifalı kılan içerisinde yer alan uçucu yağlardır. Yağların içinde yer alan maddeler birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir.


Kekik yağı faydaları nelerdir?


Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir: Enfeksiyonla mücadele etme özelliği olan kekik yağı göğüs ve boğazda meydana gelen öksürük ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Uyku problemine iyi gelir.

Ağız sağlığına iyi gelir: Ağız içinde oluşan yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Diş eti iltihabı, ağız kokusu gibi sorunları gidermeye yardımcı olur. Ağız içinde oluşan mikropları öldürür.

Gaz giderir: Karın ve bağırsaklarda oluşan gaz vücutta birçok probleme yol açabilir. Aşırı gaz problemleri hayati risk oluşturabilir. Kekik yağı gaz probleminden kurtulmak için doğal bir reçetedir.

Stresle mücadele: Stres ve huzursuzluğa karşı kullanılabilecek mükemmel bir tedavi yöntemidir. Kekik yağı rahatlamayı ve sakinleşmeyi sağlar.

Spazm giderici özelliği vardır: Kekik yağı krampa bağlı olarak gelişen öksürüğe karşı oldukça iyi gelir. Spazm kişinin elinde olmadan gelişen istem dışı bir reflekstir. Spazma bağlı gelişen öksürüğü kesmek için kekik yağından yararlanılabilir. Kasları gevşetmek, karında oluşan ağrıyı gidermek ve sinirleri yatıştırmak için kekik yağından yararlanılabilir.

Antiseptik özelliği bulunur: Mükemmel bir antiseptik olan kekik yağı, vücutta oluşan yaraların enfeksiyon almaması için kullanılabilir.

Bakterileri yok eder: İçinde yer alan kamfen ve karyofilen adlı bileşenlerin haricinde barındırdığı bileşenler yağa antibakteriyel özellik sağlar. Kekik yağı oluşan bakterileri yok ettiği gibi kullanılmaya başlandığında bakteri oluşumunun önüne de geçer.

Kalp sağlığını korur: Kalp sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kapakçıkların fonksiyonel olarak çalışmasını, oluşabilecek spazmların giderilmesini sağlayarak damarları rahatlatır. Bu sayede tansiyonu düzenler ve kalbin üzerindeki baskıyı minimuma düşürür. Kalp için ne kadar faydalı bir ürün olsa da bu alanda kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Karın ağrısına iyi gelir: Kekik yağı bağırsaklarda ve midede meydana gelen gazın giderilmesini ve bu sayede karın ağrısının önlenmesini sağlar.

İdrar söktürücü etkisi vardır: Ödemden yakınan kişiler için kekik yağı mucizevi nitelikte bir üründür. Sık idrara çıkmayı sağlayarak vücutta fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur.

Adet söktürücü etkisi vardır: Kekik yağı çoğu kadının şikâyet ettiği adet düzensizliğine karşı iyi gelir. Adet döneminde yaşanan ağrı, sancı gibi durumları da hafifletir.

Romatizmaya karşı iyi gelir: Romatizma ve gut gibi hastalıklar dolaşımın yetersizliği ya da kan akışında toksitlerin olumsuz etkisinde dolayı ortaya çıkabilir. Kekik yağı bu problemleri önleyici ve ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak, kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede romatizmal hastalıklara karşı iyi gelir.

Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir: Eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrılara karşı alternatif kullanılabilecek bitkisel bir yağ olan kekik yağı, eklem ve kaslarda iltihabın azalmasına da yardımcı olur. İltihabı ve ağrıyı ortadan kaldırarak hareket etme kolaylığı sağlar.

Kan basıncını olumlu etkiler: Kekik yağı teneffüs etmek dolaşımı arttırarak kan basıncını düzenler. Kan basıncı düşük olan kişiler yağın bu etkisinden en iyi şekilde yararlanabilir.

Zihni canlandırır: Belleği doğal yollardan güçlendirmek için kullanılabilir. Konsantrasyonun artmasını sağlar. Odaklanmayı hızlandırır.

Yaraları iyileştirir: Ciltte meydana gelen kesik ve çizik tarzındaki yaraların hızla kapanmasını sağlar.


Kekik yağı saça faydaları nelerdir?


Kekik yağı kullanılarak saçların sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanabilir. Kekik yağı saçlar için direkt kullanılmamalıdır. Herhangi bir uçucu yağ ile inceltildikten sonra saçlara elle yedirilir. Saçların hızla uzamasını, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saç dökülmesini azaltır. Saç derisine karşı sağladığı fayda sayesinde kepeklenmeyi önler.


Kekik yağı cilde faydaları nelerdir?


Kekik yağı tıpkı saç bakımında olduğu gibi uçucu bir yağ ile inceltilerek ya da direkt cilt sağlığı için kullanılabilir. Ciltte meydana gelen lekeler, operasyon sonucu oluşan izler, herhangi bir kaza sonucu oluşan yara izleri için kullanıldığında faydalı olur. Dezenfekten etkisiyle cildin temizlenmesini sağlar. Cilt temizliğinde en fazla tercih edilen bitkisel yağlardan biridir. Cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Sivilce ve aknelere karşı iyi gelir. Mantar ve benzeri cilt hastalıklarında iyileştirici özelliği vardır. Selülit ve varis gibi problemlere karşı iyi gelir. Cildi sıkılaştırır.


Kekik yağı zayıflatır mı?

Kekik yağı zayıflamak amacıyla özellikle bayanlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Sağlığa sunmuş olduğu faydalar ve zayıflama üzerinde etkili bir yağdır. Kekik yağı zayıflamak ya da faydalarından yararlanmak için kullanılacaksa mutlaka satın alınırken güvenli bir yerden temin edilmelidir. Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Düzenli kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olabilir. Yağın tek başına zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Özellikle spor ve uygun bir diyetle birlikte kullanıldığında zayıflama sürecini kolaylaştırır. Zayıflamak için gün içinde üç defa bir çay bardağı suyun içine 1 şeker kaşığı eklenerek içilmelidir. Ayrıca bölgesel yağlardan kurtulmak için masaj yöntemiyle de kullanılabilir. Yağ direkt olarak ya da portakal ya da hakiki zeytinyağı ile karıştırılıp göbek, basen gibi bölgelere masaj yapılarak sürülür.


Kekik yağı nasıl kullanılır?

Kekik yağının faydalarından yararlanmak için ağız yoluyla ya da dışarıdan uygulanarak kullanımı yapılabilir. Eğer ağız yoluyla alınacaksa 3 damla kadar kullanılması yeterli olur. Dışarıdan uygulanacağında badem yağı ya da zeytinyağı ile karıştırılarak kullanımı tavsiye edilir. 1 çorba kaşığı zeytinyağı içine 4-5 damla eklenmesi yeterli olur.


Kekik yağı zararları nelerdir?

Kekik yağı sağlık için oldukça faydalı bir yağ olsa da bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Özellikle hassas cilt tipine sahip olan kişilerde inceltilerek kullanılsa bile döküntü, kızarıklık ya da iltihaba yol açabilir. Maruz kalınan bir hastalık sebebiyle ilaç kullanılıyorsa kekik yağı kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanmadan önce doktora danışılmasında yarar vardır.

Kekik Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Hurma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma yağı; hurma ağacından elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Dünya çapında yılda kullanımı ile en çok kullanılan yağar arasında soya yağından sonra ikinci s�[...]

Acı Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı biber yağı, sırrı acısında saklı olan acı biberin yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra cilt bakımı içinde etken maddelere sahiptir. Biber acılığını içerisi[...]

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar, Yağ lekesi kadınların başlı başına bir bela gibi derttir ve bu lekelerin çıkarılmasının çeşitli yolları vardır. Yağ lekeleri: gıda mad[...]

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, doğadan gelen mucizevi etkileri olan bitkisel yağlardan biridir. Saç ve cilt sağlığı için oldukça faydalı bir yağ olmasının yanı sıra vücut[...]

Hint Yağının Zararları Nelerdir?

Hint Yağının Zararları Nelerdir?

Hint yağı zararları, Hint yağı Ricinus Communis adlı bir Hint bitkisinin tohumlarından elde edilen doğal bir yağ türüdür. Afrika ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın bi[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6