Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, doğadan gelen mucizevi etkileri olan bitkisel yağlardan biridir. Saç ve cilt sağlığı için oldukça faydalı bir yağ olmasının yanı sıra vücut sağlığı içinde faydalıdır. Hindistan cevizi yağı yemeklerde, kozmetik alanda, ilaç sanayi gibi daha pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Sıvıyağ kullanılarak yapılan yemek, pasta gibi tariflerde Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Yemeklerde ve hamur işi tariflerinde hafif eritilerek kullanılabilir. Özellikle Hindistan cevizi yağı kullanılarak yapılan pasta ve kek tarifleri çok daha lezzetli ve kıvamlı olur.


Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Hindistan cevizi yağı doymuş yağların karaciğerde işlenerek enerjiye dönüşmesini hızlandırır. Yağa dönüşmediği için metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Hindistan cevizi yağı iyi kolesterolü arttırarak kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Diğer yağ türlerine oranla kolesterol üzerinde daha faydalı bir yağ olduğu düşünülmektedir.
 • İçeriğinde yer alan bileşenler vücuda zararlı etkileri olan bakteri, virüs ve mantarlarla savaşır. Akne, grip ve enfeksiyon gibi riskler bu sayede azalır.
 • Kan basıncı üzerinde faydalı etkileri vardır.
 • Kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Vücutta yağ birikimini önler.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
 • Ağız sağlığını korur.
 • İskelet sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Mantar hastalığına karşı kullanılabilir.
 • Bağırsak ve midede var olan kurtların düşmesini sağlar.
 • Bebeklerde pişiğe karşı kullanılabilir.
 • Tıraş sonrası doğal bir losyon olarak tercihe dilebilir.
 • Akneler üzerinde oldukça faydalıdır.
 • Siğil tedavisinde Hindistan cevizi yağı tercihe dilebilir.
 • Yemek yemeden yarım saat önce bir kaşık içildiğinde iştahın azalmasını sağlar.
 • Saç bitleri için kullanılabilir.
 • Boğaz ağrısına karşı iyi gelir.
 • Arpacık için faydalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?


Hindistan cevizi yağı cilt üzerinde birçok alanda kullanılabilir. Ciltte oluşan çizik ve açık yaralar, çatlaklar üzerinde oldukça etkili olan yağın faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Göz sağlığı: Göz çevresi hassas ve kuru olan kişiler Hindistan cevizi yağından yararlanabilir. Göz etrafında oluşan ve kaz ayağı olarak tanımlanan çizgiler üzerinde oldukça etkilidir. Gece yatmadan yarım saat önce bir iki damla olacak şekilde göz etrafına hafif masaj hareketleriyle sürülebilir.

Nemlendirici: Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendirici olarak vücut için kullanılabilir. Özellikle banyo yaptıktan sonra tüm vücuda hafif dairesel hareketlerle sürülerek yedirilir. Yağ cilt tarafından hemen emildiği için yağlı bir görünüm bırakmaz. Dirsek ve dizlerde oluşan kararmalara karşı faydalıdır.

Dudak kremi: Kurumaya ve çatlamaya meyilli olan dudaklarda krem olarak tercih edilebilir. Peeling uygulandıktan sonra Hindistan cevizi yağı dudaklara nemlendirmek için kullanılabilir.

Makyaj temizleme: Makyaj temizlemek için kimyasal içerikli ürünler kullanmak istemeyenler Hindistan cevizi yağını tercih edebilirler. Bir parça pamuk üzerine damlatılıp makyaj temizlenebilir.

El, ayak ve vücut bakımı: Deniz tuzu ve esmer şekerle karıştırılıp peeling olarak tüm vücutta kullanılabilir. Peeling olarak uygulanacaksa haftada bir kez uygulanması tavsiye edilir.

Tırnak bakımı: Manikür yapmadan önce tırnak etlerini yumuşatmak için kullanılabilir. Uygulama sayesinde tırnaklara daha kolay bakım yapılabilir. Manikürden sonra ise ellerde tamamen bakım ürünü olarak kullanılabilir.

Güneş sonrası: Cildi güneşten sonrası kuruma ve gerilmeye karşı korumak için faydalarından yararlanabilecek doğal bir yağdır. Güneşe maruz kalınan uzun bir günden sonra cilde masaj yapılarak sürülebilir.

Sedef ve egzama için: Egzama ve sedef hastalığıyla mücadele etmek için ml shea yağı, ml Hindistan cevizi yağı, 15 ml jojoba yağı, 5 ml E vitamini ve 5 ml çay ağacı yağı karıştırılır. Hazırlanan karışım sorunlu bölgelere bir gün arayla sürülür.


Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları Nelerdir?


Özellikle boyadan, fönden yıpranmış, kurumuş saçlar için kullanılabilecek etkili bir yağdır. Badem yağıyla birlikte kullanıldığında çok daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Saç kremi: Hindistan cevizi yağı duşa girmeden önce kuru saçlara uygulanıp en az 40 dakika bekletilir. Bu sayede saçlar kaybetmiş olduğu nemi tekrar kazanarak doğal bir görünüme kavuşur.

Dolgun saçlar için: 5 damla Hindistan cevizi yağı saç diplerine sürülüp elle iyice yedirilir. Bu sayede saçlar daha dolgun ve parlak bir görünüm kazanır.

Saç maskesi: Saç için hazırlanan her türlü maske içinde Hindistan cevizi yağına yer verilebilir. Hindistan cevizi yağı hazırlanan maskeyi daha etkili ve faydalı hale getirir.

Kepek için: 50 ml Hindistan cevizi yağı, 5 ml çay ağacı yağı ve 15 ml çörek otu yağı harmanlanıp saç diplerine masaj hareketleriyle yedirilir. 20 dakika bekletilip saçlar ılık suyla ve doğal bir şampuanla yıkanır. 2 hafta arayla tekrarlandığında kepeklenme sorununu ortadan kaldırır.


Hindistan Cevizi Yağı Zararları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı bilinçli ve dikkatli kullanıldığında herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Ancak bilinçsiz kullanım sebebiyle bazı yan etkilere yol açabilir. Fazla kullanım ishal, ciltte sivilce, kolesterolün artması, bağırsak rahatsızlıkları, alerji, baş ağrısı, tiroit sorunları gibi problemlere yol açabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Yorumları

soru

Öznur

27 Eylül 2016 Salı

Ben de düzenli ayda bir hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapıyorum ve çok kuru olan cildime duş sonrası sürüyorum. Burada önemli olan yağınızı nereden aldığınız bence. Katkısız ürün almanız çok mühim. Bence DOA Kozmetik bu konuda çok iyi. Ben hindistan cevizi yağı ve daha birçok bitkisel yağları DOA dan alıyorum. Tavsiye ederim.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Atık Yağ Yönetmeliği

Atık Yağ Yönetmeliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aloe Vera Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Yağ Yakıcı İçecekler

Yağ Yakıcı İçecekler

Kandil Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kandil Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Balık Yağı Kullanımı

Gebelikte Balık Yağı Kullanımı

Güncel

Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam yağı, susam tohumlarının preslenmesi sonucunda oluşan susam yağı, sağlık için pek çok faydası vardır. Aynı zamanda susam yağının kullanımı çok eski yılla[...]

Araba Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Araba Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Araba Yağı, Bütün arabaların motorlarında kullanılan birçok çeşit araba yağı bulunmaktadır. Bu yağlar aracımızın motorunu sürtünmeden ve diğer etkilerden koruma[...]

Kirpik Bakım Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kirpik Bakım Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kirpik bakım yağı, rimel kullanımı nedeniyle kopmaya da kırılmaya başlayan kirpiklere bakım yapılmadığında sorun giderek artar. Sağlıklı, canlı ve gür kirpiklere [...]

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yağının faydaları, avokado yağı avokadonun kendisinden elde edilen doğal yağlardan biridir. Ülkemizde de yetiştirilen avokado genellikle tropik ülkelerde daha ç[...]

Balık Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, bazı deniz canlılarından ya da balıklarda elde edilen katı özellikte bir yağdır. En fazla somon, uskumru, orkinos, lüfer sardalya, ton balığı gibi yağ o[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6